Doğru Çay Nasıl Demlenir? Çay Demlerken Kendinizi Zehirlemeyin! - sagliktakvimi.com

Doğru Çay Nasıl Demlenir? Çay Demlerken Kendinizi Zehirlemeyin!


Türklerin en çok tükettiği içeceklerin başında çay gelir. Çayın doğru demlenmesi hem lezzet noktasında hem de tat noktasında insanın damağında güzel bir tat bırakır.Ama insanlar çayı doğru demleyemedikleri için zaman zaman çaydan tat almayabilirler. Burada anlatacağımız tarifle çayın lezzetinin nasıl değiştiğinin farkına varacaksınız.

Herkesin bildiği doğru ama yanlış olan uygulamanın başında alt çaydanlıkta su kaynarken hiçbir şekilde üst demlikte çayın kendisini salmasını beklemiyoruz. Lakin su kaynarken üst demlikteki kuru çayın çözünme hızı daha da artacağından çayın bayatlama süresini de kısaltarak çayınızı kısa zamanda bayatlamasına neden oluyor.

1.ÇAY DEMLEME YÖNTEMİ:

Öncelikle suyunuzun kaynamasının ardından yaklaşık 1 -2 dakika kadar aşırı sıcaklığın geçmesini bekleyin. Sonrasında çaydanlığınızın üst kısmına kuru çayı yerleştirerek tek noktadan kaynamış suyu üstüne ilave edin. Çayın üzerine su ilave ettiğinizde çay kabarıp üst kısma çıkmıyorsa, suyu dökme esnasında yaptığınız bir yanlışlık vardır. Ama demlediğiniz çayın kabararak üste çıkması ve ortalama 15 dakika sonra kendiliğinden çökmesi ve üstünün köpüklü ve sarı bir hal alması çayınızın güzel demlendiğini göstermektedir.

2.ÇAY DEMLEME YÖNTEMİ:

Suyunuz fokurdatıktan sonra üst demliğe ilave edin. Suyun fokurdayarak kaynamasına önem gösterin. Çayınızın lezzeti olmasını istiyorsanız ketıldan su kaynatıp çay demlemeyin. Üst kısma kaynamış suyu ilave ettikten 20 dakika boyunca hiçbir şekilde dokunmadan çayımızın demlenmesini bekliyoruz.Sonrasında afiyetle yudumluyoruz…

Doğru Çay Nasıl Demlenir? Çay Demlerken Kendinizi Zehirlemeyin! hakkında yorumlar

Benzer Haberler

Bunlarda İlginizi Çekebilir !