Salça Küflenmesi Nasıl Önlenir? - sagliktakvimi.com

Salça Küflenmesi Nasıl Önlenir?


Evlerimizde buzdolabında saklamamıza rağmen nasıl küflendiğini anlamadığımız en önemli gıdalarımızın başında gelen salçalarımızın küflenmesini birkaç öneriyle nasıl engellendiğini birazdan anlatacaklarımızla öğreteceğiz.

Türk mutfağında hemen hemen herkes tarafından sıkça kullanılan domates veya kırmızı biberden üretilen salçanın küflenmemesi için yapılması gerek bir kaç öneri burada sizlerle paylaşacağız. Salça herkesin evinde bulunan önemli bir gıda maddesi olması hasebiyle bulunduğu kapların içerisindeki nemden dolayı küf hazır  salçalarda daha fazla oluşmaktadır. Eğer doğru saklama yöntemini kullanırsanız, salçanızı uzun süre küf olmadan koruyabilirsiniz.

Dışarıda satılan salçalar çoğunlukla teneke kutularda veya cam kavanozlarda satışa sunulmaktadır. Salçaların bozulmasını engelleyen cam kavanozda alınması hem saklanmasını hem de sağlık açısından büyük bir önem taşımaktadır. Eğer marketten aldığınız salçanız teneke içerisindeyse kesinlikle eve gittiğinizde salçayı cam bir kavanoza dökerek tüketin. Salçalarınızın kısa vadede bozulmasını ve küflenmesini istemiyorsanız salçalarınızı küçük kaplarda alınız.

SALÇANIZIN KÜF TUTMASINI ÖNLEYECEK ADIMLAR

Salçalarınızın küf tutmamasını istiyorsanız öncelikle cam kavanozda bulunan salçanızın üstünü yağ ile tamamen doldurun. Salçanızın üstüne koyduğunuzun yağ buzdolabında salçanızın üstüne donduğu için küf oluşmasını engeller.

İkinci olarak 1 kg salça ile 1 su bardağı yağı karıştırarak tencerede kısık ateşte kaynatınız. Kaynadıktan sonra 1 yemek kaşığı tuz ekleyip karıştırınız ve sonrasında salçanızı uzun süre küf tutmasını engellemek için cam bir kavanoza dökerek buzdolabında saklayınız. Hazırladığınız salçayı yemeklerde kullanacağınız zaman kesinlikle tuz dökmemeyi unutmayınız çünkü hazırlanışta döktüğünüz tuzla yemeğiniz yeterli oran tuzlu olacaktır.

Salçanın küflenmemesi için önemli bir etkende soğuk ortamda saklanmasıdır. Dışarıda duran salça daha çabuk küflenmektedir. Bu yöntemlerden herhangi birini uygulayarak salçanın daha uzun ömürlü olmasını ve küflenmemesini sağlayabilirsiniz.

 

Salça Küflenmesi Nasıl Önlenir? hakkında yorumlar

Benzer Haberler

Bunlarda İlginizi Çekebilir !