Tereyağı Tarifi-Ev Yapımı Doğal Tereyağı Nasıl Yapılır? - sagliktakvimi.com

Tereyağı Tarifi-Ev Yapımı Doğal Tereyağı Nasıl Yapılır?


Herkesin evinde kullandığı ve yemeklerin olmaz olmazı tereyağı hayvanlardan üretilen bir gıda maddesidir. Kimi zaman pazarlarda kimi zaman marketlerde satılan tereyağ, hemen hemen her yemekte kullandığımız ve lezzetine doyamadığımız bir tattır.

Zamanımızda her şeyin içerisine katılan katkı maddelerinden ziyade kendi evlerimizde organik tereyağı üretebiliriz. Birazdan vereceğimiz tarifle sizde kendi evinizde rahatlıkla tüketebileceğiniz tereyağı üretebilirsiniz.

İşte Ev Yapımı Tereyağı Tarifi

Malzemeler: 1 su bardağı yoğurt kaymağı, Yarım su bardağı ılık su ve bir bardakta soğuk su…

TEREYAĞI YAPILIŞI:

Mahallenize gelen süt satıcılarından tedarik ettiğiniz sütünüzü mayalayıp yoğurt yaptıktan sonra üzerinde bulunan kaymağı bir kaba koyarak bekletin. İsterseniz bu işlemi sürekli tekrarlamamak için kaymağınızı buzdolabınızdaki buzlukta bir kasenin içinde biraz toplayın. 2-3 sefer toplamak yeterlidir. İsterseniz toplu bir şekilde kaymağı buzlukta dondurarak saklayabilirsiniz.

Yeterli miktarda kaymak topladıktan sonra mutfak robotundan geçirerek bu işlemi  5 dakika arayla tekrarlayın 5 dakika sonra yarım su bardağı ılık su ekleyin ve 5 dakika daha robottan geçirin. Robottan geçirme işlemi tamamlandıktan sonra yağların tortu gibi suyun üst kısmına yükseldiğini görmelisiniz.

Tortu şeklinde yağlar suyun üstüne geldikten sonra içerisine 1 bardak çok soğuk su ekleyin ve bir kaşık ile yağları bir kenarda toplayın. Tereyağının kolayca top şeklini aldığını gördükten sonra elinizle sıkıp buz dolu soğuk bir kabın içine tereyağını atın ve 1-2 dakika kadar suyun altında güzelce  yıkayın. Yıkadıktan sonra çıkarın ve saklamak istediğiniz bir kabın içerisine yerleştirin. Afiyet olsun…

Tereyağı Tarifi-Ev Yapımı Doğal Tereyağı Nasıl Yapılır? hakkında yorumlar

Benzer Haberler

Bunlarda İlginizi Çekebilir !